Медицинска беседа по повод Световния ден за борба с остеопорозата ще се състои в Търговище. В открит разговор с гражданите специалист ортопед, кинезитерапевт и медицинска сестра ще изложат добре познати и малко известни факти, свързани със заболяването. Ще представят и насоки и съвети, които всеки би могъл да приложи в ежедневието си, за да остане максимално дълго подвижен и без болка, независимо от възрастта.
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.
Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.
Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол.
Мъжете са арестувани на 19 ное
Безплатни измервания на въглеродния оксид в издишания въздух се провеждат от експерти от Районната здравна инспекция (РЗИ) – Враца през целия месец ноември, който е под надслов „Месец без никотин! Изборът е твой!“. Това каза директорът на инспекцията във Враца д-р Чавдар Манов.
По думите му всеки гражданин може да направи консултиране и измерване на въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта. Желателно е предварително запазване на час на телефон: 0879/144 820.
От следващия месец отново могат да се правят безплатни измервания, във всеки вторник и четвъртък, добави директорът на РЗИ – Враца.
По повод Международния ден без тютюнопушене (всеки трети четвъртък от месец ноември) от здравната инспекция са планирали викторина с награди и здравна беседа на тема „Младите хора и вредата о
Служители на Районно управление – Враца разкриха за часове голяма кражба на инструменти и вещи от имот в областния град, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР. Според информацията кражбата е извършена за периода от 1 октомври до 8 ноември, но сигнал за нея е подаден на 18 ноември. Извършителят е успял да изнесе от имот в двора на бившия завод „Гаврил Генов“ 11 комплекта алуминиеви джанти с гуми, 30 автомобилни гуми, медни проводници с обща дължина 150 м, множество ръчни и електрически инструменти.
След оперативно-издирвателни мероприятия е установено, че съпричастен към извършеното деяние е 64-годишен мъж от град Враца, криминално проявен и осъждан. На два адреса, ползвани от него, са намерени и иззети част от откраднатите вещи и предмети. Мъжът е задържан за срок до 24 часа.
Според отчета за работата на ОДМВР-Враца през изминалия месец са регистр
Домакин на информационното събитие е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“ – Търговище. Във фоайето на втория етаж на културната институция пред заинтересованите от темата граждани ще излязат ортопедът д-р Тихомир Папуров, кинезитерапевтът Весела Кръстева и медицинската сестра Елеонора Стефанова. Срещата ще бъде утре от 17:30 часа.
През 2000 г. остеопорозата бе определена от Световната здравна организация като третото социално значимо заболяване в света, след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, посочват организаторите. А идеята на събитието в Търговище е да се привлече вниманието на обществото към заболяването, чиято симптоматика се откроява сравнително късно.
Пред репортер д-р Папуров коментира, че симптомите на остеопорозата често водят до оперативно лечение. И като основни индикации на заболяването посочи променена височина на стойката, на конструкция на гръбначния стълб или в по-лошите случаи фрактура, вследствие на счупване. Оперативното лечение, по думите на ортопедът, е травма за организма, включително и психическа травма за пациента. Освен това и възстановяването отнема много повече време.
Специалистите посочват, че при дамите заболяването се проявява по-често. Всяка пета жена над 60 години страда от остеопороза. При мъжете засегнати са 5 процента от навършилите 75 години. В тази връзка д-р Тихомир Папуров препоръчва жените да се изследват редовно след навършване на 55-60 годишна възраст. Идеята е при отчитане на намалена костна плътност да се предприемат мерки, за да не се стига до по-напредналите етапи на заболяването, защото то всъщност протича безсимптомно, каза медикът.
За по-добрата информираност на гражданите роля имат и техните лични лекари, тъй като пациентът много по-често се среща със своя личен лекар, отколкото с ортопед или ревматолог, добави той.
Жена на 38 години от Берковица, управлявала автомобил с концентрация на алкохол в кръвта 2,25 промила, е задържана снощи в Берковица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Жената е била спряна от полицията за проверка на документите към 23:00 часа на улица „Парчевич“ в Берковица. Задържана е за денонощие. Автомобилът не е иззет, тъй като е собственост на друг човек. По случая е образувано бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.
От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че от август 2023 година, когато влязоха в сила законовите промени за конфискация на автомобил, ако шофьорът кара след употреба на наркотици или на алкохол над 1,20 промила, досега в региона са иззети 76 автомобила, а около други 80 водачи, направили същото нарушение, но не с личен автомобил, ще трябва да платят неговата стойност след направена оц
През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ).
По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.
По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Президентът Румен Радев сезира повторно Конституционния съд с искане да отпаднат промените в Конституцията, гласувани от депутатите в 49-ото Народно събрание, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Става дума за текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство, се посочва още в съобщението.
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените